OTTOMAN KUMAŞ ÖZELLİKLERİ

ottoman osmanli kumas
Tarafından | 10 Eylül 2021

Ottoman kumaş geçmişte dokuma makinelerinde ipek, pamuk ve benzeri elyaflardan üretilen dokusunda karakteristik yatay çizgilerin olduğu bir kumaş çeşididir. Bu kumaşa ottoman denmesinin sebebi Osmanlı devletinde resmi kıyafetlerde, özellikle akademik ve kadı kıyafetlerinin bu kumaştan yapılmasıdır. Ayrıca zamanında döşemelerde ve süslemelerde de sıkça kullanılmaktaydı.

İpek kumaşlar iplik fiyatı ve üretim maliyeti yüksek olduğundan dolayı günümüzde suni ipek ve benzeri elyaflardan üretilmektedir.

Ottoman kumaş, günümüzde ise genellikle %100 pamuk ya da %65 pamuk %35 polyester karışımlı ipliklerden  ribana makinelerinde üretilen yuvarlak örme kumaş çeşididir. Kumaşın üretiminde ribana makinesinde iki sistem interlok, yarım sistem ise süprem olarak ayarlanmaktadır.  Bu sayede ottoman kumaşa üzerinde çizgi şeklinde kabarık bir yapı gözükmekte, kumaşı tersinde ise düz bir zemin hakimdir.

Kumaşın İngilizcesi; ottoman rib fabric’dir.

ottoman 1

Ottoman Kumaş Örneği

Ottoman Kumaş Özellikleri

 • Tok ve kalın yapılı kumaşlardır
 • Genellikle sonbahar kış kıyafetlerinde tercih edilir.
 • Üretiminde likra kullanılmamış ise esneme yapmaz
 • Uygun derecelerde yıkandığında bile az miktar çekme yapabilir.
 • Vücuda yapışmaz içini göstermez
 • Doğal elyaflardan üretilmemiş ise bir miktar terleme yapabilir.

Her kumaş gibi ottoman kumaşlar da günümüzde her türlü iplik/elyaftan üretilebilmektedir. Doğal elyafların maliyeti yüksek olduğu için bazı üreticiler kumaşlarda %100 polyester, akrilik gibi sentetik elyaflar kullanmaktadır. Bu tarz ürünleri satın alırken mutlaka yıkama talimatlarını kontrol ederek almanızı ve mümkünse pamuk gibi doğal kumaşlar kullanmanızı tavsiye ederiz. Pamukla birlikte bir miktar polyester de olması bir sakınca teşkil etmez.

Aldığınız ürünlerle alakalı yorumlarınızı bizimle paylaşırsanız çok seviniriz.

OTTOMAN KUMAŞ ÖZELLİKLERİ” için 2 görüş

  1. Emin Helvaci

   Mohammed bey merhabalar, bana ulasabilirseniz yardimci olmak isterim kumas temini konusunda.
   0545 764 40 25

   Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir