SAĞLIĞA ZARARLI KUMAŞLAR

Tarafından | 28 Kasım 2016

Kumaşlar yalnızca giyimde değil günlük hayatımızın pek çok alanında karşımıza çıkıyor. Nevresimlerde, mobilya ve arabalarımızdaki döşemelerde kadar günlük yaşantının her alanında kumaşlarla iç içeyiz. Buna rağmen çok azımız seçilen kumaş türünün sağlığımız için önemli olduğunun farkındayız. Kumaşlar hakkında yapılan araştırmalar sentetik ve yeni teknoloji ürünü kumaşlardan uzak durulması gerektiğini; geleneksel, sünnete uygun kumaşların tercih edilmesi gerektiğini gözler önüne seriyor. Dolabınızda naylon, polyester, akrilik adına ne varsa terk edip; pamuk, keten, yün, ipek, kaşmir gibi doğal kumaşlar kullanmanızı öneriyoruz.

Kumaşların Gelişimi

Geçmişte insanlar doğal liflerden yapılan yün, kaşmir, pamuk, ipek, keten ve kenevir gibi kumaşları kullanırdı. Fakat bugünkü giyim mağazalarına göz atarsanız suni ipek, polyester, akrilik, asetat ve naylon gibi sentetik kumaşlardan başka bir ürün bulamazsınız. Sunulan ürünler leke tutmayan, kırışmayan, nanoteknoloji ile üretilen suni kumaşlardan öteye gitmiyor ne yazık ki.

Kumaşların yeni teknolojilerle üretilmesi işleri kolaylaştırıyor gibi görünse de sağlığımızı tehlikeye attığı da bir gerçek. Unutmayın kimyasal işlem görmüş doğal veya sentetik her türlü kumaş, cilt yoluyla vücudunuza nüfuz ediyor. Özellikle parlak renkli, plastik baskılı kıyafetler sadece yetişkinlerin değil çocukların da sağlığını etkiliyor.

Petrokimya ürünü kumaşlar teri emmez ve cilde uzun süre temas ettiğinde rahatsızlık verir

Sağlığa Zararlı 6 Kumaş Türü

Giyim, nevresim veya kumaş kaplı mobilyalar alırken ürünlerin etiketlerini mutlaka kontrol edin. Kumaşların ham maddelerini öğrenmeniz zararlı olanlardan uzak durmanıza, bilinçli seçim yapmanıza yardımcı olacaktır.

 1. Polyester: Satın alabileceğiniz en tehlikeli kumaştır. Polyester naylon ve plastikten elde edilir. Derinin hava almasını önler. Polyester ve naylon kumaşlar gribal enfeksiyonlara davetiye çıkarmakla birlikte, çeşitli cilt hastalıklarına ve kadın hastalıklarına sebep olabilir. Hayvanlar üzerinde yapılan bir araştırma, polyester iç çamaşırlarının sperm sayısı ve hareketliliğinde düşüşlere sebep olduğunu göstermiştir. Benzer çalışmalar insanlar ve fareler üzerinde de yapılmıştır. Polyester sentetik yapısı itibariyle, çok güçlü bir elektrostatik potansiyel üretir. Yapılan bir diğer araştırmada hamileliği normal devam eden 5 ile 7 arasında köpeğe %100 polyester kıyafetler giydirilmiştir. Ve araştırmanın ilk ayı içerisinde bu köpeklerden ikisinin elektrostatik enerjilerinin aşırı artması sonucu progesteron oranlarında aşırı düşüş nedeniyle ani düşük yaptıkları görülmüştür.
 2. Akrilik: Bu kumaşlar sentetik polimerler olan akrilik liflerinden yapılır. Akrilik ipliklerle dokunmuş kumaşlar, çocuklarda teri iyi çekmediği için vücudun ısı dengesini bozar ve  gribal enfeksiyonlara sebep olabilir. Daha da ötesi, polimerler plastiğin ana maddesidir ve kanserojendir.
 3. Rayon: Geri dönüştürülmüş odun hamurudur. Düzenli yıkama ve giyinmeye karşı dirençli olması için kostik soda, amonyak, aseton ve sülfürik asit ile işlem görmüştür.
 4. Asetat ve triasetat: Selüloz denen ağaç liflerinden yapılır ve son ürün oluşturmak için geniş bir kimyasal işleme tabi tutulur.
 5. Naylon (Polyamid) : Petrolden yapılır, kalıcı ve zararlı olabilen kimyasallar ile işlenir.
 6. Leke tutmaz, ütü gerektirmez, buruşmaz, güve kovucu her şey.  Leke tutmaz ve buruşmaz kumaşların çoğu teflon gibi florlanmış kimyasallar ile işlenir.

Modern Kumaşlar

Unutmayın! Doğal olanlar da dâhil birçok kumaş;

 • Deterjanlar,
 • Petrokimyasal boyalar,
 • Çekmeyi önlemek için formaldehit,
 • Uçucu organik bileşenler,
 • Dioksin üreten ağartıcı,
 • Kimyasal yumuşatıcılar içeren önemli bir işleme tabii tutulur.

Bu kimyasallar insan bedeni için zehirlidir, ağır metaller içerir ve çevreyi kirletirler.

Ne Yapmalıyız?

1. İyi Kumaşlar Seçin: Kimyasallara karşı duyarlı iseniz ya da çevrenizi sağlıklı kumaşlarla donatmak istiyorsanız kumaş seçimi hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Bugün ulaşabileceğiniz doğal kumaşlardan bazıları şunlar;

Günümüzde ne yazık ki organik kumaşlar da az da olsa işlenebiliyor. Yine de sentetik kumaşlara oranla daha sağlıklı seçenek olan doğal kumaşları kullanmanızı öneriyoruz. Üstelik mümkün olduğunca renksiz kumaşlar tercih etmekte fayda var, özellikle iç çamaşırlarında…

Doğal kumaşlar maddi açıdan biraz külfetli görünebilir. Ancak iyi kumaşa ve kıyafetlere harcadığınız her kuruşu geleceğe dair kıymetli bir yatırım olarak görebilir, kıyafetlerinizi uzun ömürlü kullanabilmek için özen gösterebilirsiniz. Teknolojinin hızla ilerlemesi doğal ürün seçeneklerini kısıtlarken bu tür yatırımlar ileri dönemlerde siz ve sevdikleriniz için sahrada su gibi kıymetli olacaktır.

2. Doğru Yöntemlerle Temizleyin: Kumaşların sağlığınıza zarar vermemesi için bir diğer önemli faktör temizleme yönteminizdir.

 • Mümkün olduğunca kuru temizlemeden kaçının,
 • Çamaşırlarınızı doğaya ve size zarar vermeyen doğal temizleyicilerle yıkayın.

Organik gıda, saf su, doğal ve organik giysiler bir araya gelerek refah düzeyinizi artırabilir; daha sağlıklı bir hayata sahip olmanızı sağlayabilirler. Kullandığımız zehirli(zararlı) maddeleri hayatımızdan çıkarmak ilk bakışta çok bunaltıcı ve zor görünebilir ama her değişiklik gibi bu da adım adım başarılabilir. Zamanla hayatınızdaki ve çevrenizdeki değişimi göreceksiniz. Dünyadaki değişimler hayatınızda yaptığınız küçük değişikliklerle başlar.

SAĞLIĞA ZARARLI KUMAŞLAR” için 24 görüş

 1. Salih

  Çok teşekkür ederim bu konuyu hiç düşünmemiştim bana yardımcı oldunuz çok sağolun

  Yanıtla
   1. hasan

    polyester ürünler o vakit neden daha pahalı mesela boyner 600 tl polyester montlar bakın indirim yaptık diyorlar ama indirim değil bindrim var

    Yanıtla
    1. Halis Yazar

     Polyester ürünlerin en sık kullanıldığı alan dış giyimdir, mont pardesü yağmurluk gibi ürünlerde naylon ve polyester kullanımı çok olduğu için marka değeri yüksek ürünler haliyle daha pahalıdır. Bir ürünün kalitesini sadece kullanılan elyafla anlamak mümkün değildir. Polyester lifinin de kaliteli ve düşük kaliteli olanları vardır.

     Yanıtla
   2. sahra

    colombia nortface decathlon fabrika Markalar
    Fabrika
    Limon Company
    Network
    U.S. Polo Assn.
    Pierre Cardin
    Jack Jones
    Altinyildiz Classics
    North of Navy
    Avva
    Cotton Bar
    Beymen Business
    Mavi
    Levi’S
    George Hogg vb. ünlü markalar ürünler istisnasız hepsi polyester ürünler fiyatlarına bakın çok yüksek neden

    Yanıtla
    1. Halis Yazar

     Burada belirttiğiniz markaların neredeyse tamamı kalite standartları yüksek markalar dolayısıyla ürünleri de piyasadaki diğer markalara göre daha pahalı, Bir markanın fiyatlarını kullandığı liflere göre belirleyemeyiz. Markanın reklam giderleri, mağaza kiraları, çalışma şartları ve kalite standartları yüksek olduğu için sattığı ürünlerin de daha pahalı olması normaldir.
     Az önce de belirttiğim gibi polyester ürünlerin de kaliteli ve düşük kaliteli olanları vardır. Bir pantolonun kalıbı/dikimi/ütüsü/paketlemesi hatta mağaza standındaki yeri bile fiyatını etkilemektedir.

     Yanıtla
  1. Bruhhh

   Bir sorum olacak polyamid zararlı mıdır
   vede
   yüzde 87 polyamid yüzde 13 elastan olan bir deniz şortu giyilir mi.
   Erkeklerde ne gibi sorunlara yol açar

   Yanıtla
   1. Halis Yazar

    Deniz şortları için en ideal karışım budur, polyamid ve lycra/elastan ise güvenle giyebilirsiniz.

    Yanıtla
 2. Ferat

  Gerçekten çok doğru ve mantıklı bilgiler tşk , polyesterli bir sürü elbisem var ve giydiğimde dışarda gerçekten rahatsız ediyorlar beni terleme kaşıntı vs. :/

  Yanıtla
  1. Halis Yazar

   Sadece cilde uzun süre temasından kaçınmalıyız, diğer liflerle kullanılan polyester elyaf aldığınız ürüne sağlamlık ve kalite katar.

   Yanıtla
 3. Elif Toksöz

  %65 pamuk, %32 polyester olan bir pantolon içerindeki yüksek oranlı pamuk sayesinde kullanılabilir mi?

  Yanıtla
  1. Halis Yazar

   Pamuk ile birlikte kullanılan polyester rahatsız etmez aksine faydası bile vardır. Aldığınız ürünün kaliteli ve uzun ömürlü olmasını sağlar.

   Yanıtla
 4. Oğulcan

  Teşekkürler bilgilendirmeleriniz için.
  %50 Yün %40 Polyester %10 Akrilik özellikleri olan bir takım elbise aldım. Zararlı diyebilir miyiz?

  Yanıtla
  1. Halis Yazar

   Kesiklikle değil.!

   Burada sağlığa zararlı kumaşlardaki ana fikir cilde temasıyla alakalı olması. Alacağınız ceket, mont, kaban gibi ürünlerde elbette polyester, akrilik ve naylon gibi sentetik elyaflar kullanılmalı, bu elyafların sağlam ve su geçirmez olması gibi özellikleri var.

   Bir kumaşın sağlığa zararlı olduğu durumlar cilde direk teması durumudur.

   Yanıtla
  1. Halis Yazar

   Bir gömleğe göre polyester oranı oldukça fazla, eğer kışlık bir gömlek ise soğuktan terleme fazla olmayacağı için idare eder fakat, günlük giyim için alınan gömlek ise %100 pamuk ya da çok yüksek oranlarda pamuk, keten gibi doğal elyafların olması polyester oranının ise %10 u geçmemesi iyi olur.

   Yanıtla
  1. Halis Yazar

   Likralı ürünler esnektir, likra dediğmiz iplik esnek bir filamenttir. Pamuk, viskon, polyester gibi ipliklerle beraber kullanılabilir. Kumaşlara esneklik katar, aldığınız ürünün yıkama talimatında kullanılan malzemeleri görebilirsiniz.

   Yanıtla
 5. cansu

  Öncelikle çok güzel bir konuda çok bilgilendirici olan bu yazı için teşekkür ederim. Modal kumaş sağlıklı mıdır. Genelde pamukla karıştırıldığını görüyorum. Tercih etmeli miyiz?

  Yanıtla
  1. Halis Yazar

   Merhaba Cansu hanım,
   Modal lifi de tıpkı pamuk gibi doğal bir liftir, hammaddesi kayın ağacıdır. Gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

   Yanıtla
 6. Şans

  Selam. Hamile taytları %92 Polyamid %8 Elastan içeriyor. Polyamid den dolayı zararlı değil mi?

  Yanıtla
  1. Halis Yazar

   Selamlar,
   Polyamid sentetik elyaflar içinde en zararsız olanıdır, Bu gruptaki diğer elyaflar olan akrilik, polyester gibi liflere göre Polyamidi tercih edebilirsiniz. Taytlık en iyi elyaf diyebiliriz.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir